Mlčet v době útlaku znamená stát na straně utlačovatelů. Odsuzujeme genocidu krymských Tatarů

18.12.2024
Mlčet v době útlaku znamená stát na straně utlačovatelů. Odsuzujeme genocidu krymských Tatarů

Delegaci krymských Tatarů v čele s ukrajinským poslancem Mustafou Džemilevem přijali zástupci TOP 09 v obou komorách českého Parlamentu. V Poslanecké sněmovně delegaci přijala předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. V Senátu ji přivítal předseda bezpečnostního výboru Pavel Fischer, který plénu Senátu navrhl usnesení k připomínce genocidy krymskotatarského národa.

Od masových deportací krymských Tatarů Stalinovým režimem letos uplynulo 80 let. Vysídlení národa považuje od roku 2015 Ukrajina dle mezinárodního práva za akt genocidy. Podpora krymskotatarského národa a dodržování lidských práv tvoří jedno z témat Krymské platformy, jejíž summit se uskutečnil za přítomnosti předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové v loňském říjnu v Praze.

„Genocida krymských Tatarů představuje jednu z nejtemnějších kapitol evropských dějin 20. století. Je naší morální povinností připomínat tyto historické křivdy a jasně se postavit proti současnému útlaku krymských Tatarů ze strany ruského režimu. Česká republika vždy stála na straně svobody a lidských práv a v tomto duchu podporujeme legitimní práva krymských Tatarů,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová při setkání s delegací krymských Tatarů.

Připomínce represí a genocidy národa se dnes věnoval také Senát. Zákonodárci přijali usnesení, které horní komoře Parlamentu ČR předložil senátor zvolený za TOP 09 a předseda bezpečnostního výboru Pavel Fischer.

„Když ruská armáda obsadila Krym při útoku proti Ukrajině v roce 2014, byli to krymští Tataři, kdo se ocitli v první linii střetu s imperialismem putinovského Ruska. Dodnes tam pokračuje systematické zatýkání novinářů a dobrovolníků. Represím čelí i představitelé samosprávy, což považuji za naprosto nepřijatelné. Usnesení, které jsem navrhl projednat a přijmout Senátu, je i odpovědí na výzvu ukrajinského parlamentu. Považuji za důležité, abychom spolupráci s parlamentem Ukrajiny věnovali patřičnou pozornost právě v dobách, kdy tato země musí čelit vojenské agresi,“ připomněl senátor Pavel Fischer.

Projednávání usnesení v Senátu přihlížela delegace krymských Tatarů v čele s Mustafou Džemilevem, který od prezidenta Petra Pavla letos obdržel medaili Za zásluhy v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

„Mluvíme zde o systematickém útlaku svébytného národa, který byl pod křivými obviněními násilně deportován z vlastní země a v současnosti čelí útlaku a potlačování své kultury a identity. Ruská okupace Krymu ještě prohloubila dlouhodobé utrpení této komunity, která byla historicky vystavena represi a diskriminaci. Mlčet v okamžicích útlaku znamená stát na straně utlačovatelů. Česká republika je země s hlubokou tradicí lidských práv a odkazu Václava Havla. Za krymskými Tatary stojíme,“ uzavřel člen bezpečnostního výboru Tomáš Czernin.

Usnesení o genocidě krymskotatarského národa přijal v letošním roce také Evropský parlament. Podobná usnesení pak schválily také parlamenty Polska, Litvy a Estonska.

Za tiskové oddělení TOP 09 Markéta Volfová, tisková mluvčí