Senátoři za TOP 09 odsuzují porušování základních práv a svobod v Gruzii

9.4.2025
Senátoři za TOP 09 odsuzují porušování základních práv a svobod v Gruzii

Na návrh předsedy bezpečnostního výboru Pavla Fischera projednal Senát usnesení ke gruzínské ústavní krizi, která v zemi vypukla po podzimních parlamentních volbách. Podle mezinárodních pozorovatelů proběhly v rozporu s demokratickými normami a standardy pro svobodné volby. Slova se v Senátu ujala také tvář občanských protestů, 5. prezidentka Gruzie Salomé Zurabišvili.

„Ruské tanky obsadily svrchované území Gruzie v roce 2008 a jsou tam dodnes. V zemi, jež se chystala učinit kroky k plné integraci v EU a NATO, drží po neférových parlamentních volbách moc v rukou síly, které touží po navázání těsných vztahů s Putinovým Ruskem,“ popsal politickou krizi v Gruzii senátor Pavel Fischer. K jejímu zhoršení došlo 26. října 2024, kdy současná politická reprezentace upřela Gruzíncům žijícím v zahraničí právo volit a na občany, jak popisují mezinárodní pozorovatelé, vyvíjela soustavný nátlak ve volebních místnostech. Krize přerostla v ústavní poté, co vláda přerušila rozhovory o přijetí země do EU. Navzdory volebním slibům a gruzínské ústavě.

Jsme svědky převzetí kontroly nad zemí tentokrát zcela bez armády. Právní stát nahradila svévole skupin napojených politicky nebo ekonomicky na Rusko. Nelegitimní parlament přijímá rozhodnutí bez účasti opozice. Instituce přestaly dodržovat ústavu země. Situace je vážná,” citoval z usnesení jeho navrhovatel Pavel Fischer.

Tlaku a masivním zásahům vzdorují média, nevládní organizace, státní zaměstnanci a politická opozice. K potlačení klidných občanských protestů využívá vláda systematického zatýkání a zastrašování prostřednictvím fyzického násilí.

„Gruzie patří mezi naše klíčové partnery ve východní Evropě. Je naší povinností jako členů Senátu i občanů svobodné země postavit se za ty, kterým je upírána svoboda, právo volit a žít beze strachu. Nesmíme přihlížet tomu, jak se odvrací od evropské cesty a základních demokratických principů,” shrnul místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

Podle pozorovatelů je v zemi 47 politických vězňů, 54 osob čelí vyšetřování z čistě politických důvodů stejně, jako další stovky zadržených Gruzínců. 5. prezidentka Gruzie Salomé Zurabišvili senátory varovala, že v její zemi dochází k ničení pravidel právního státu.

Ke slovům paní prezidentky o vůli Gruzínců bojovat za svá práva a budoucnost státu se připojil i Pavel Fischer: „Už více než sto dnů v řadě nepřestávají demonstrovat za svobodu a propuštění politických vězňů a požadují opakování voleb. Jejich hlas už téměř není slyšet – sdělovací prostředky dostaly náhubek a instituce občanské společnosti bojují s úřady, protože byly označeny za orgány nesoucí zájmy cizí moci.”

Senátoři v usnesení vyzývají k propuštění všech politických vězňů, obnovení svobody shromažďování a projevu, ale i odvolání těch zákonů, které mají dopad na sdělovací prostředky a občanskou společnost. Vládu ČR vyzývají, aby požadovala vyhlášení nových parlamentních voleb jako jediné cesty ze současné krize v Gruzii.

Tiskové oddělní TOP 09