Czernin: Zeman má svérázný výklad ústavy, do jmenování ministrů nemá mluvit

23.11.2021
Czernin: Zeman má svérázný výklad ústavy, do jmenování ministrů nemá mluvit

Senátor Tomáš Czernin byl znovu zvolen 1. místopředsedou TOP 09. Deníku FORUM 24 v rozhovoru řekl, že by se rád více věnoval práci dovnitř strany. Je také přesvědčen o tom, že i nepopulární kroky, které nejspíše bude nová vláda dělat, lze lidem vysvětlit tak, aby se společnost dále nerozdělovala. A stejně by postupoval i v otázce očkování proti covidu-19.

TOP 09 čeká vstup do vlády, kterou logicky čeká hlavně řešení covidové krize. Co je kromě toho podle vás největším úkolem?

Krizí máme více. Je to krize ekonomická a problém s inflací, což je pro mnoho lidí těžký zásah do domácího rozpočtu a budou se s tím těžko vypořádávat, zvláště v době, kdy jsou všichni ovlivněni lockdowny, které působí depresivně. Jsme si vědomi toho, že občané jsou ve složité situaci a více sociálních skupin je v existenčním ohrožení. To je věc, se kterou budeme jednoznačně muset něco dělat.

Máte obavy z toho, co říkal například Karel Schwarzenberg, tedy že by byl zázrak, kdyby vláda byla oblíbená, protože nutně bude dělat nepopulární kroky?

S tím se vláda bude muset nějakým způsobem vyrovnat, ale já věřím, že lidé více prozírají a chápou, že některé nepopulární kroky jistě budou nezbytné. Snad se najde dostatek lidí, kteří to vezmou s pochopením. Budeme se všechno snažit provádět tak, aby to mělo co nejmenší sociální dopady. Rozhodně občanům nechceme zhoršovat život, ale nějakým způsobem se po tom rozhazovačném období musíme vyrovnat se stavem financí a společnosti. Nemůžeme se zadlužovat donekonečna.

V senátu byl velkým tématem článek 66 Ústavy, pak se ukázalo, že pan prezident bude nějakým způsobem jednat, ale na druhou stranu lékařské konzilium konstatovalo, že není schopen naplno vykonávat funkci. Myslíte si, že se i kvůli tomu může zmiňovaný článek dostat opět na stůl?

Situace byla taková, že nebylo jasně řečeno, že není schopen funkci vykonávat. V takové chvíli by aktivace článku 66 byla zřejmě trošku neprozřetelná. Je otázka, jak by se k tomu poté postavil Ústavní soud. Pokud by ale bylo jednoznačně řečeno, že funkci není schopen vykonávat, muselo by se to řešit. Nikdo si nemůže dovolit přestat plnit své povinnosti. Mohu přiznat, že jsem toto zažil se svým otcem, který byl nemocný a stále řídil naše hospodářství. Najednou vznikly okamžiky, kdy všechno zůstalo stát, protože se čekalo na otcovo rozhodnutí. Netrvalo to tak dlouho, ale opravdu si to nemůže dovolit nikdo a o to méně prezident republiky, který má své povinnosti. Není možné říci, že pan prezident není schopen konat, a tak se celá společnost zastaví. Myslím si, že by to mělo být i v zájmu Miloše Zemana, a pokud by taková situace nastala a on sám toho byl schopen, bylo by dobře, kdyby to uznal a přiznal, že alespoň dočasně musí nastoupit náhradníci. To není žádná ostuda, ale přirozená věc.

Očekáváte, že nastanou komplikace, když Miloš Zeman nebude chtít jmenovat Jana Lipavského ministrem zahraničí?

Dle mého názoru by komplikace nastat neměly, protože to, kdo je nominován do čela jednotlivých ministerstev, je věcí stran, kterým připadla, a premiéra Petra Fialy. Pokud on chce takové lidi v týmu, to je mezi ním a předsedy koaličních stran. Pan prezident by do toho neměl mluvit.

Už avizoval, že do toho mluvit bude.

Samozřejmě, pan prezident Zeman má občas svérázný výklad ústavy a toho, co si může dovolit. Přitom i v jeho zájmu by mělo být, aby nová vláda začala co nejrychleji pracovat, aby se řešily velké problémy, které máme a o kterých jsme už mluvili.

Co vy sám pro sebe vidíte jako největší úkol pro příští dva roky fungování TOP 09?

Říkal jsem to i ve svém projevu, i nadále budu paní předsedkyni krýt záda. Je mi jasné, že ona sama jako šéfka sněmovny nebude mít tolik času jako dosud. Sice má tolik energie, že se občas zdálo, že ani žádné místopředsedy nepotřebuje, protože byla všude, ale teď to asi tolik nepůjde. Stejně tak možná nebude moci dávat tolik energie aparátu strany a já jsem připraven ji doplňovat a pomoci jí. Mě práce se členy baví.

Očekáváte, že budete kandidáty do senátu v příštím roce stavět jako koalice SPOLU?

Pevně v to doufám a myslím, že jsme na to i připraveni. Za ODS jedná předseda našeho klubu Zdeněk Nytra, za KDU-ČSL paní místopředsedkyně Šárka Jelínková. Velice dobře si rozumíme a určitě budeme preferovat to, abychom měli společné kandidáty. Ukázalo se, že to stojí za to a má to smysl. Bylo by chybou, aby se kandidáti našich stran vzájemně pobíjeli a smál se někdo třetí.

A co hledání společného kandidáta na prezidenta?

Na tom také pracujeme.

Měla by ho postavit koalice SPOLU, nebo všech pět vládních stran?

Přiznám se, že jsme ještě nemluvili o konkrétních jménech. Samozřejmě by bylo ideální, kdybychom našli jednoho kandidáta, ale jak bylo dnes i řečeno, ve volbách propadlo mnoho hlasů, a tak bychom museli najít člověka, který by vyhovoval i těm, kteří vládní koalici nevolili. Není nikde řečeno, že by kandidát všech pěti stran byl zárukou vítězství.

V projevech během sjezdu TOP 09 zaznívalo, že bude nutné oslovit i ty, kteří koalici nevolili, a to včetně milionu hlasů, které propadly. Je to vůbec možné?

Domnívám se, že to možné je. Mám zkušenost z osobních rozhovorů při kampaních i jindy, kdy chodím mezi lidi. Jakožto vesnický člověk se s občany potkávám hodně a rád a jsou často případy, kdy mají určitý názor, ale třeba už ne dostatek informací. A když s nimi hovoříte a snažíte se vysvětlovat, může se nejprve zdát, že se neshodneme, ale pak se často dostaneme k tomu, že jsou schopni názory korigovat. V mnoha případech jsou to lidé přemýšliví, ale často si nějaký názor utvořili čistě proto, že sami říkají, že žádného politika neznají a že třeba já jsem první, kdo za nimi přišel. Jde o mravenčí práci, kterou musíme dělat všichni.

Vidíte takovouto cestu i pro to, aby se podařilo přesvědčit víc lidí, aby se dali očkovat?

V poslední době čísla očkovaných stoupají, ale přiznám se, že i já mám ve svém blízkém okolí lidi, kteří se očkovat nechtějí nechat dát. Často jsou to vzdělaní lidé. Jejich argumentům ale nerozumím. Někoho asi nepřesvědčí nikdo, i tak jde ale o věc osvěty a vysvětlování. Věřím, že se počet naočkovaných zvýší, ale sto procent to asi nebude.

Vy byste nebyl pro cestu povinného očkování, jak to navrhuje třeba Miroslav Kalousek?

Byl bych rád, kdyby byli očkovaní všichni, ale četl jsem o tom, jak to bude probíhat v Rakousku, a neumím si představit, že by se toto udělalo u nás. Společnost by byla ještě více rozdělená, mohlo by to vést i ke špehování, bonzáctví a k další nenávisti. 

Zdroj: Forum24.cz, Johana Hovorková, 22.11.2021

,