Fischer zůstává v čele Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Nově má TOP 09 v Senátu sedm zástupců

30.10.2024
Fischer zůstává v čele Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Nově má TOP 09 v Senátu sedm zástupců

„O bezpečnosti občanů rozhodne, ne kolik budeme mít peněz na obranu. Rozhodne naše vůle se bránit,“ okomentoval své zvolení předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Nově zvolený senátor Břetislav Rychlík pak bude působit jako místopředseda Stále komise Senátu pro sdělovací prostředky.

Do čela Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost byl Pavel Fischer zvolen poprvé v roce 2018. V pozici předsedy nyní zahájí již čtvrté dvouleté období. „Společně s mými kolegy ve výboru jsme věnovali nemalé množství času a úsilí otázce energetické bezpečnosti státu. V rekordně krátké době se České republice podařilo vymanit se ze závislosti na ruské ropě. Jako předseda výboru jsem absolvoval na dvě desítky zahraničních cest k našim spojencům. Ve Spojeném království jsem řešil bezpečnostní ohrožení ze strany Čínské lidové republiky, ve Spojených státech jsem hájil bezpečnostní zájmy České republiky,“ ohlíží se za uplynulým obdobím Pavel Fischer, ve kterém právě na jeho návrh Senát schválil usnesení o podpoře vstupu Ukrajiny do NATO. „Bezpečnostní situace není dobrá. Do ozbrojených konfliktů, které se rozhořely na hranicích Evropy, se zapojuje stále více aktérů, kteří si nepřejí svobodu. Je jim lhostejné, zda se bude u nás dodržovat ústava. Usilují o jediné – prosadit silou to, co se jim nepodařilo politicky. Rusko, které si vyjednalo podporu v Íránu, Severní Koreji nebo v Číně, chce spolu s nimi přepisovat hranice států nebo prosadit nový světový řád. I proto musíme vzít naše úkoly vážně i my,“ apeloval Fischer.

Své místo ve vedení výboru obhájil také senátor Jiří Růžička. Další dva roky tak bude působit jako předseda Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Ve funkci se chce zaměřit například na redukci počtu oborů na středních školách. „Za zásadní považuji také absenci prvků duálního vzdělávání a nehospodárné nakládání s financemi včetně bezplatného vzdělávání na vysokých školách, kde až 30 % studentů nedokončí bakalářské studium. V oblasti vědy pak musíme zapracovat na nepružné vízové politice, která blokuje příchod vědců a odborníků včetně zájemců o vysokoškolské studium do České republiky,“ jmenuje priority Jiří Růžička. „V neposlední řadě jsou to i investice do kultury a ochrana lidských práv. Výbor se totiž každoročně zabývá obrovským množstvím petic a žádostmi lidí, kteří hájí svá práva nejen u nás, ale i ve světě. To je oblast, která se nás týká víc, než si myslíme,“ uzavřel Růžička.

Řady TOP 09 ve Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice rozšíří také Jan Grulich. Na postu místopředsedy výboru se chce zasadit o další modernizaci českého školství. „Potřebujeme dokončit revizi rámcového vzdělávacího programu. To je nezbytný krok ke konkurenceschopnosti našeho školství. Zároveň jako ředitel základní školy vnímám, jak silně zatěžuje vysoká míra odkladů vzdělávací systém,“ představuje své priority Jan Grulich, který v minulém období zastával ve výboru pozici jeho člena. „Chci se zasadit o další úpravy v digitalizaci přihlášek na střední školy a ukázat, že i taková maličkost jako podpora zdravého stravování ve školách může školu posunout dopředu. Vedle toho ale nesmíme zapomenout, že výbor má na starosti také kulturu a dodržování lidských práv. O to zodpovědněji k práci přistupuji,“ dodal Grulich.

Své první schůze v roli senátora se účastnil také Břetislav Rychlík, který zvítězil v obvodu Brno-město. V horní komoře Parlamentu ČR chce dostát slibu, kterým se zavázal svým voličům. „V Senátu se chci intenzivně věnovat tématům, která jsem zvedal už v průběhu kampaně. Jedním z nejzásadnějších je pro mne svoboda médií, lidská práva, a vůbec bych rád přispěl svým dílem k tomu, aby se naše země neubírala cestou Slovenska,“ varuje senátor Břetislav Rychlík. „Jsem proto moc rád, že jsem dostal důvěru kolegů senátorů a budu působit jako místopředseda komise pro sdělovací prostředky a jako člen školského výboru, který má široký záběr nejen do oblasti vzdělávání, ale také lidsko-právní a kulturní,“ zhodnotil svoji pozici v Senátu Rychlík

Další pozice TOP 09 v Senátu

  • Tomáš Czernin: předseda Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí, člen Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, člen Organizačního výboru
  • Tomáš Třetina: člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu
  • Jan Pirk: člen Výboru pro zdravotnictví

Markéta Volfová, tisková mluvčí TOP 09