„Pro všechny to byly dny plné obav,“ ohlíží se za povodněmi v České republice senátor Tomáš Třetina. Předložeý návrh zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi dnes zástupci Senátu projednali ve zkráceném jednání a schválili ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. Maximální výše mimořádné okamžité pomoci se podle návrhu zvýší o sto tisíc na 194 400 Kč.
„V oblasti Moravského Krumlova způsobovala velkou nejistotu řeka Rokytná, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Investice do protipovodňových opatření, které jsme jako obec s rozšířenou působností v posledních letech realizovali, nás ale v zachránily. V kritických místech se voda odrazila od protipovodňové zdi a pokračovala dál. Nebýt opatření, sebrala by nás. Měli jsme štěstí,“ vzpomíná starosta obce Moravský Krumlov a senátor Tomáš Třetina. „Uznání zaslouží všichni, kteří v celé republice nabídli svou pomoc. Hasiči a další dobrovolníci bez výjimky nasazovali svůj život, aby zachránili každého, koho síla vody zastihla ve složité životní situaci.“
V důsledku povodňové situace docházelo k uzavírání sociálních a vzdělávacích zařízení. Podpůrčí doba u ošetřovného se proto prodlužuje na celou dobu uzavření školy. K doložení o uzavření školského zařízení postačí rodičům prohlášení zaměstnance. „Jsem rád, že se podle nové úpravy bude postupovat zpětně už od 13. září 2024. Tedy v den, kdy povodně udeřily poprvé,“ vyzdvihuje Třetina.
„Stát tu má být pro ty, kdo se ne vlastní vinou dostali do obtížné situace. Během povodní se ukázalo, jak skvěle fungují složky integrovaného záchranného systému, hydrometeorologický ústav i místní samosprávy. Lidem, kteří během povodní přišli o své blízké, střechu nad hlavou či se dostali do svízelné situace, je nutné pomáhat,“ soudí místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin. Celková suma mimořádné pomoci proto vzroste z původních 97 200 Kč o dvojnásobek na současných 194 400 Kč. „Zajistí rychlou a účinnou pomoc těm, kdo byli povodněmi zasaženi nejvíce. Podpora pro osoby, které přišly o bydlení, a rozšíření nároku na ošetřovné, jim poskytnou stabilitu a možnost zvládnout tuto těžkou situaci důstojně,“ uzavírá Czernin.
Nárok na ošetřovné se vztahuje na ty, kteří v důsledku povodní nemohou pracovat z důvodu péče o nezaopatřené dítě, osobu ve věku nad 10 let, která je umístěna v pobytovém zařízení, nebo o nezaopatřené dítě se speciálními vzdělávacími potřebami. O dávku si mohou žádat zaměstnanci na DPP, DPČ, ale i osoby samostatně výdělečně činné. Oprávnění k tomuto čerpání zanikne 31. 3. 2025.